Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności

Bezpieczni, bo zaszczepieni - program szczepień p/meningokokom

Kontakt

Koordynatorka ogólna programu:

Klaudia Kursa-Ulężąłko
e-mail: kkursa@dzieciecyszpital.pl
tel: 12 619-86-39; 12 430 34 72 

 

Koordynatorzy kampanii informacyjno-promocyjnej programu:

Paula Cupryan
paula.cupryan@dzieciecyszpital.pl
tel. 510 229 538

Marcin Czarnobilski
mczarnobilski@dzieciecyszpital.pl
tel. 510 229 538

Bezpieczni bo zaszczepieni
Program polityki zdrowotnej dotyczący profilaktyki zakażeń meningokokowych w Małopolsce na lata 2020-2027, w 2023 roku

  

O programie

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie realizuje szczepienia przeciwko zakażeniom meningokokowym typu B dzieci przebywających w placówkach sprawujących całodobową opiekę nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej w Małopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku 0-5 lat i 14-18 lat oraz dzieci przebywających w żłobkach/klubach dziecięcych. Szczepieniom towarzyszyć będzie kampania informacyjno-edukacyjna poświęcona profilaktyce zakażeń meningokokami typu B.

Tegoroczna edycja programu szczepień potrwa od września i zakończy się nie później niż 19 grudnia 2023 roku.

Kto może zostać zaszczepiony?

W ramach programu, szczepione będą dzieci i młodzież w wieku 0-18 lat (w tym młodzież kończąca w 2023 roku 18 lat), w pierwszej kolejności przebywające w placówkach sprawujących całodobową opiekę nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej w Małopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku 0-5 lat i 14-18 lat oraz dzieci przebywające w żłobkach/klubach dziecięcych.

Schemat dawkowania

Obowiązujący schemat dawkowania szczepionki przeciwko zakażeniom meningokokowym typu B obejmuje podanie dwóch lub trzech dawek w danej grupie wiekowej w celu uzyskania pełnej ochrony.

Liczba odbiorców

Rekomendowany schemat szczepień zakładający podanie w danym roku przynajmniej dwóch dawek szczepionki w docelowych grupach wiekowych pozwoli zaszczepić w ramach programu ok. 175 dzieci (liczba dawek przeznaczonych do wykorzystania w 2023 roku – 350).

Kampania informacyjno-edukacyjna

Kampania informacyjno-edukacyjna dostarczy rodzicom szerszej wiedzy o szczepieniach swych dzieci o tym, że szczepienie przeciwko meningokokom jest nie tylko bezpieczne ale i bardzo potrzebne. Planowa jest m.in. kampania on-line, której celem będzie wyjaśnienie wątpliwości rodziców oraz odpowiedzenie na najczęściej zadawane pytania dotyczące zakażeń meningokokowych.

Zgłoszenia:

Informacje o zgłoszeniach do programu dla placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz żłobków/klubów dziecięcych zostaną przekazane w sierpniu 2023 r.

Koordynator merytoryczny zadania:

dr hab. n med. Hanna Czajka, profesor nadzwyczajny UR, lekarz pediatra, specjalista w zakresie chorób zakaźnych.

 

Członek–założyciel Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, członek Grupy Doradczej ds. Szczepień Ochronnych Europy Środkowej (CEVAG). Autorka i koordynatorka profilaktycznych programów zdrowotnych realizowanych między innymi przez władze samorządowe Województwa Małopolskiego. Autorka/współautorka wielu krajowych i zagranicznych publikacji naukowych, podręczników i poradników w zakresie szczepień ochronnych.

 

 

Patronat honorowy: 
Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego