Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności

Szczepienia przeciwko zakażeniom HPV dziewcząt przebywających w placówkach sprawujących całodobową opiekę nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej w 2022 roku

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie realizuje szczepienia przeciwko HPV dziewcząt z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzinnych domów dziecka w Małopolsce. Akcji szczepień towarzyszą działania informacyjno-edukacyjne poświęcone profilaktyce zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

 

Szczepienia adresowane są do dziewcząt w wieku od 9 do 18 roku życia, które przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzinnych domach dziecka w Małopolsce.

 

Wirus HPV przenoszony jest głównie drogą płciową. Większość zakażeń przebiega bezobjawowo, a infekcja wirusowa może prowadzić m.in. do raka szyjki macicy.

 

Wiedzę na tematy związane z aktywnością seksualną i chorobami przenoszonymi w ten sposób, młodzież czerpie zwykle z Internetu, lecz często z niesprawdzonych źródeł. Z myślą o ich edukacji, zaplanowano webinarium ze specjalistą chorób zakaźnych oraz serię postów w mediach społecznościowych, w których znajdą się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dot. HPV, np. jak można się zarazić wirusem, jak sprawdzić, czy jest się zakażonym.

 

Szczepienia realizowane ze środków finansowych Województwa Małopolskiego.