Zgadzam się

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności

Diagnostyka

Pracownia RTG

Pracownia RTG

Pracownicy:
lic. Dariusz Mazurek - tech. elektroradiologii

Godziny pracy pracowni RTG:
Poniedziałek: 7:00 - 11:30
Wtorek: 14:00 - 20:00
Środa: 14:00 - 16:00 lub 8:00 - 11:00 (godziny w tym dniu są zależne od harmonogramu pracy lekarza) 

Do pracowni RTG należy się zarejestrować osobiście, przez osoby trzecie w rejestracji szpitala lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 14:00. Tel. do rejestracji: 12 275 17 51 wew. 202 oraz 881 037 967, poniedziałek-piątek 8.00 - 14.00 

Kontakt do pracowni RTG:
Tel.: 12 275 17 51 wew. 209

Informujemy, że z nowego aparatu RTG może skorzystać  pacjent w ramach NFZ, na podstawie skierowania od swojego lekarza z jednostki, z którą WSSDz im św. Ludwika ma podpisaną umowę. 

Wyniki badań są dostępne na płytach CD 

Badanie jest wykonywane bezpłatnie dla Pacjentów posiadających skierowanie wystawione od:

  • Oddziału Stacjonarnego - WSSDZ im. św. Ludwika
  • Ośrodka Rehabilitacji Dziennej - WSSDZ im. św. Ludwika
  • Poradni specjalistycznych przy  WSSDZ im. św. Ludwika
  • Przychodni które posiadają podpisaną umowę z  WSSDZ im. św. Ludwika  w Krakowie na wykonywanie badań radiologicznych.

Przygotowanie do RTG odcinka lędźwiowo - krzyżowego kręgosłupa

ROZWIŃ

Badanie RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego jest jednym z nielicznych badań radiologicznych wymagających odpowiedniego przygotowania. Wynika to z faktu, że uzyskanie dokładnego obrazu kręgosłupa lędźwiowego należy poprzedzić usunięciem z przewodu pokarmowego gazów, a zwłaszcza mas kałowych. Odpowiednie przygotowanie gwarantuje wysoką jakość obrazu radiologicznego, co umożliwi dokładniejszą diagnozę chorób kręgosłupa.

W dniu poprzedzającym badanie należy spożywać jedynie pokarmy płynne
i nie zawierające błonnika tzn. unikać świeżych warzyw i owoców, otrębów, kaszy, pieczywa. Dzień przed badaniem wskazane jest też przyjmowanie Espumisanu 3 razy dziennie po 2 kapsułki.

W dniu badania należy pozostać na czczo i przyjąć rano 2 kapsułki Espumisanu.

ZWIŃ

Wykonywane badania rentgenowskie RTG kości

ROZWIŃ

Prześwietlenia kości – jest od dawna niezastąpioną metodą rozpoznawania zmian pourazowych w kościach – złamań, zwichnięć. Badanie pozwala rozpoznać także zaburzenia struktury kości w chorobach reumatycznych, zwyrodnieniowych oraz przy osteoporozie.

ZWIŃ

RTG klatki piersiowej

ROZWIŃ

Rentgen klatki piersiowej – zdjęcie wykonuje się w pozycji stojącej, po uprzednim nabraniu pełnego wdechu i zatrzymaniu oddychania przez Pacjenta, który dodatkowo ma uniesione ramiona. Taka postawa pozwala maksymalnie pokazać narządy klatki piersiowej. Badanie to przeprowadza się bez specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta. Badanie pełnoobrazkowe pozwala ocenić narządy leżące powyżej naszej przepony. Najbardziej widoczne są serce i płuca. W celu zobrazowania przełyku, określenia wielkości serca, stosuje się kontrast. Osoba badana wypija go  kilka minut przed wykonaniem zdjęć.

Zdjęcie klatki piersiowej stanowi ważny element diagnozowania zapalenia płuc, rozpoznania gruźlicy, guzów płuc, rozedmy płuc, wydolności układu krążenia, wielkości serca i aorty, płynu w jamach opłucnowych, zamostkowego wola tarczycy, powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia.

ZWIŃ