Wsparcie dziecka z FASD
Rodzice adopcyjni dzieci z FASD mogą liczyć na kompleksowe wsparcie specjalistów ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie. Placówka jest najbardziej zaawansowanym ośrodkiem w Polsce zajmującym się diagnostyką i leczeniem dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym.
FASD, czyli Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych to choroba, której nie można wyleczyć. Można natomiast znacznie złagodzić jej przebieg, zapobiec trwałemu i ciężkiemu upośledzeniu i co najważniejsze - poprawić funkcjonowanie w społeczeństwie.
FASD dotyka w Polsce 2 na 100 dzieci. To więcej niż np. zespół Downa czy autyzm - choroby, o których słyszy się znacznie częściej. Uważa się, że FASD stanowi najczęstszą przyczynę niepełnosprawności intelektualnej w krajach rozwiniętych, jest jednocześnie jedną z nielicznych, którym można w 100% zapobiec - wyjaśnia pediatra dr n. med. Katarzyna Dyląg.
Gdzie szukać pomocy?
Rodzice, którzy zauważą u swoich dzieci niepokojące symptomy, podejrzewają FASD mogą zgłosić się do Centrum Leczenia i Diagnostyki FASD przy ul. Strzeleckiej 2 w Krakowie.
Ścieżka diagnostyczna pacjenta i jego opiekunów rozpoczyna się od wizyty kwalifikacyjnej celem ustalenia dalszego postępowania.
Rejestracja do Centrum FASD w Krakowie odbywa się wyłącznie pod numerem telefonu:
726 866 001
Lokalizacja: Budynek Pawilonu Jakubowskiego (ul. Strzelecka 2A, prawe skrzydło szpitala, 1 piętro)
Godziny pracy rejestracji: 8:00 - 15:00
Nie jest wymagane skierowanie
Program terapeutyczny dla pacjentów z FASD obejmuje opiekę psychoterapeutyczną, neuropsychologiczną czy neurologopedyczną.
Uruchomione zostały także grupy wsparcia oraz warsztaty dla rodzin/opiekunów pacjentów z FASD z Małopolski.
Do czego może doprowadzić u dziecka picie alkoholu przez matkę w ciąży?
Alkohol etylowy działając na nienarodzone dziecko powoduje powstawanie zmian w budowie ciała, wad rozwojowych wielu narządów, a przede wszystkim ośrodkowego układu nerwowego. To skutkuje zaburzeniami rozwoju emocjonalnego i mowy, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, upośledzeniem umysłowym, padaczką, ADHD, zaburzeniami z kręgu autyzmu, trudnościami w relacjach społecznych, skłonnością do uzależnienia od alkoholu i innych używek. Tak więc zaburzenia związane z ekspozycją płodu na alkohol mogą dotyczyć najważniejszych sfer funkcjonowania dziecka - podkreśla dr n. med. Katarzyna Dyląg.
Uszkodzenie mózgu wywołane prenatalną ekspozycją na alkohol sprawia wiele trudności w codziennym funkcjonowaniu naszych dzieci. Na to wszystko nakładają się traumatyczne przeżycia związane z dzieciństwem, zaburzenia więzi, odrzucenie. W związku z tym dzieci mają trudności z regulacją emocji - dodaje pedagog Zofia Smoleń-Jajeśnica, pedagog i rodzic adopcyjny.
Zobacz spot wideo
- dr n. med. Katarzyna Dyląg - pediatra
- dr n. med. Katarzyna Kowalska - psycholog, psychoterapeuta
- lek. Aleksandra Sikorek-Sporek - psychiatra
- mgr Paulina Chrapek - pracownik kluczowy
- mgr Julia Frączek - psycholog
- mgr Ewa Baczyńska - psychoterapeuta
- mgr Elżbieta Satryjan - neurologopeda
- mgr Monika Święszek - neurologopeda
- mgr Karolina Niziołek - psycholog, psychotraumatolog
- mgr Anna Mierzwa - psycholog
- mgr Barbara Kowalska - neurologopeda
- mgr Tomasz Jagła - psycholog
- mgr Katarzyna Motyka - psycholog
- mgr Wioleta Broda - terapeuta zajęciowy, pedagog
- mgr Anna Wilczyńska - fizjoterapeuta
- mgr Małgorzata Leśniok - fizjoterapeuta
- mgr Katarzyna Baran - fizjoterapeuta
- mgr Aleksandra Koziar - fizjoterapeuta
- mgr Izabella Skotnicka - fizjoterapeuta.jpg
Zadanie pn. Tworzenie systemowego wsparcia i terapii dla dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym (Fetal Alcohol Syndrome - FAS) oraz dla ich rodziców i opiekunów jest finansowane ze środków pochodzących z budżetu Województwa Małopolskiego