Wspieranie badań naukowych dotyczących problematyki związanej z piciem alkoholu (2022)

Cel Projektu

Celem projektu jest określenie stanu odżywienia pacjentów z FASD oraz określenie ich nawyków żywieniowych. Celem badaniń jest ocena gospodarki wapniowo-fosforanowej u pacjentów z FASD.

Opis realizacji projektu

Badanie realizowane będzie w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie. Badania wykonywane będą w ramach hospitalizacji. Grupa badana, rekrutowana będzie spośród pacjentów zdiagnozowanych przez zespół ds. kompleksowej diagnostyki i terapii FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie. Planowane jest włączenie do badania 75 pacjentów z FASD oraz 75 pacjętów kontrolnych. W I etapie badania pacjenci zakwalifikowani do udziału w badaniu wypełniać będą przesiewowe  kwestionariusze zaburzeń karmienia. W II etapie badania u pacjentów z FASD zostaną wykonane badania biochemiczne, antropometryczne, obrazowe, u dzieci powyżej 2 roku życia zostanie wykonany pomiar składu ciała. Planowana jest kompleksowa ocena stanu odżywienia z poziomu biochemicznego oraz badania obrazowe, antropometryczne i analiza składu ciała.

Wysokośc dofinansowania: 306 040,00 zł